LATVIJAS MIERA PAGODA - APGAISMĪBAS STUPA

Stūpu celtniecības vēsture aizvijas tālā pagātnē. No neatminamiem laikiem Stūpas ir labvēlīgi ietekmējušas mūsu planētu un Visumu. Ne velti daudzām Stūpām ir kupolveida forma, kas simbolizē Visumu.

Stūpas tiek celtas jau vairākus tūkstošus gadu. To celšana nekad nav apstājusies, tiek celtas arvien jaunas Stūpas. Pēdējos gados Stūpu celtniecība ir izplatījusies arī rietumos. Dažāda lieluma Stūpas ir uzceltas daudzās vietās Eiropā – Latvijā, Zviedrijā, Austrijā, Vācijā, Francijā, Ungārijā, Spānijā, Skotijā utt.

Par pašām zināmākajām Stūpām pasaulē, bez šaubām, tiek uzskatītas tās Stūpas, kas tieši ir saistītas ar vēsturisko Budu Šakjamuni un Budas Mācības izplatīšanās sākumu. Tās ir:
1) Dižā Apskaidrības Stūpa (Mahabodhi Stupa) Bodhgajā, Indijā;
2) Bouda jeb Boudanath Stūpa Katmandu, Nepālā;
3) Dhamek jeb Dhamekas Stūpa Sarnatā, Indijā;
4) Parinirvānas Stūpa Kušinagarā, Indijā.
Tāpat ļoti ievērojamas ir divas slavenas Stūpas Nepālā – Svajambu Stūpa un Namo Buda Stūpa.

 

Dižā Apgaismības (Apskaidrības) Stūpa (Mahabodhi Stupa)

Mahabodhi

Dižā Apskaidrības Stūpa atrodas Bodhgajā, Indijā. Tā ir uzcelta vietā, kur Buda sasniedza Apskaidrību. Šī Stūpa un tās apkārtne tiek uzskatīta par pašu svētāko budisma vietu. Dižo Apskaidrības Stūpu uzcēla imperators Ašoka aptuveni 250 gadus p.m.ē., tas ir, aptuveni 200 gadus pēc tam, kad Buda sasniedz Apskaidrību. Pēc budisma norieta Indijā Mahabodhi Stūpa tika pamesta un izpostīta. 13. gs. Stūpa tika atjaunota tās oriģinālajā veidolā. Pēc tam, 19.gs., Stūpu atjaunoja britu valdība.

 

Bouda jeb Boudanath Stūpa

Boudha

Bouda Stūpa ir viena no lielākajām pasaules Stūpām, tā atrodas Katmandu, Nepālā. Tā ir ievērojama ar Budas acīm uz Harmikas (elements virs kupolveida izbūves). Visuredzošās Budas acis skatās uz visām četrām debesspusēm. Šobrīd esošā Stūpa tika uzcelta pēc iepriekšējās Stūpas iznīcināšanas un tiek datēta ar 14. gs.

 

Dhamek jeb Dhameka Stūpa

Dhamek

Dhameka Stūpa ir liela izmēra Stūpa (43,6 m augstumā un 28 m diametrā), tā atrodas Sarnatā, Indijā (pāris kilometru attālumā no Varanasi). Pēc tam, kad Buda sasniedza Apskaidrību, viņš šajā vietā mācekļiem deva savu pirmo mācību. Esošā Stūpa tika uzcelta ap 500. gadu m.ē., aizvietojot iepriekšējo Stūpu, kuru 249.gadā p.m.ē. bija uzcēlis imperators Ašoka.Parinirvānas Stūpa

Parinirvana


Parinirvānas Stūpa atrodas Kušinagarā, Indijā. Tā ir vieta, kur Buda pēc savas nāves sasniedza Parinirvānu.

 

Svajambu Stūpa

Swayambunath

Svajambu Stūpa ir viena no Nepālas senākajām reliģiskajām celtnēm. Tā atrodas Svajambu kalna virsotnē, Katmandu. Svajambu Stūpa kopā ar Bouda Stūpu skaitās pašas svētākās vietas Nepālā. Katru gadu Svajambu Stūpu apmeklē milzīgs daudzums svētceļnieku no visas pasaules.

 

Namo Buda Stūpa

Namo


Namo Buda (Cieņas izrādīšana Budam) Stūpa ir svarīga un populāra svētceļojuma vieta. Tā atrodas Nepālā, aptuveni 40 kilometrus no galvaspilsētas Katmandu. Stūpa ir saistīta ar vienu no iepriekšējām Budas inkarnācijām, kad viņš bija piedzimis kā princis Mahasatva. Leģenda vēsta, ka viņš kopā ar saviem brāļiem pastaigājās pa mežu, kur ieraudzīja novārgušu tīģerieni ar pieciem tīģerēniem. Tīģeriene bija tik izsalkusi, ka bija gatava apēst savus mazuļus. Mahasatva palūdza brāļiem aiziet pēc palīdzības, bet pats, izmantojot radušos iespēju, sāka griezt gabalus no sava ķermeņa un barot ar tiem tīģerieni, bet pēc tam apēšanai atdeva visu savu ķermeni. Tā viņš izglāba dzīvību tīģerienei un viņas mazuļiem. Kad brāļi atgriezās, viņi atrada tikai Mahasatvas kaulus un matus. Namo Buda Stūpa tika uzcelta uz šīm ķermeņa paliekām. Kad Mahasatva pārdzima kā Buda Šakjamuni, izglābtie tīģerēni arī pārdzima un kļuva par Budas pirmajiem pieciem mācekļiem.