LATVIJAS MIERA PAGODA - APGAISMĪBAS STUPA

Drikung Kagju līnijas patriarha – Viņa Svētības Drikung Kjabgon Četsanga Rinpoče Mācības

 

DK

26-27.augustā pie Latvijas Miera Pagodas notika nozīmīgs pasākums. Senās Tibetas meditācijas praktiķu līnijas Drikung vadītājs, ANO ministrs ekoloģijas jautājumos Viņa Svētība Drikung Kjabgon Četsangs Rinpoče apmeklēja Pagodu un dāvāja saviem mācekļiem – līnijas sekotājiem, kā arī atbraukušajiem viesiem nenovērtējamas dziļākās būtības mācības par Bodhičitu – prātu, kas pilnībā brīvs no ciešanām.

Bodhičita tulkojumā no sanskrita nozīmē “apskaidrots prāts”, t.i. tāds prāts, kas nav piesārņots ar negatīvām emocijām, spēcīgiem pārdzīvojumiem un bailēm, bet ir vērsts tikai un vienīgi uz cildeniem darbiem, kas gan sevi pašu, gan citus ved uz apskaidrību. Jūs teiksiet – tas nav iespējams mūsdienu neprātīgajā pasaulē būt absolūti laimīgam un gandarītam tikai trenējot savu prātu un esot bez prestiža darba un miljoniem. Tibetiešu filozofijas meistari, kuri gadsimtiem praktizē šo ceļu, ar savu piemēru rāda, ka viss ir iespējams. Šajā vizītē Viņa Svētība Drikung Kjabgon Četsangs Rinpoče nodeva visiem klātesošajiem metodi, kā kļūt laimīgiem, Bodhisatvas (Bodhičitas turētāja) solījumu veidā, kā arī deva savu svētību, lai klausītāju apziņā dzimtu apskaidrības prāts.

DKKas attiecas uz pasākuma dalībniekiem un ciemiņiem, tad bez Drikung līnijas sekotājiem no Rīgas un pārējās Latvijas, kā arī ciemiņiem no Eiropas, Krievijas un NVS valstīm, kopā ar savu vadītāju Rinčenu Dordže Rinpoče Mācības apmeklēja liela delegācija no Taivānas 25 mācekļu sastāvā, kas speciāli atlidoja, lai pieņemtu Bodhisatvas solījumus un saņemtu dižā Meistara svētību. Kopumā Mācībās piedalījās vairāk kā 200 visdažādākā vecuma cilvēku – no 2 mēnešu līdz 85 gadu vecumam.

Jāizsaka atzinība pasākuma organizatoriem. Neskatoties uz vēso laiku, visi ciemiņi varēja ērti izvietoties plašā meditāciju zālē, apmeklēt Stūpu un uzzināt vairāk par tās vēsturi, sātīgi papusdienot siltu un garšīgu ēdienu un klausīties Mācību no jebkuras vietas Miera Pagodas parkā. Apmeklētāji uzsvēra organizatoru viesmīlību un vērību, kā arī komandas saskaņoto darbību. Bija redzams, ka paveikts milzīgs darbs, lai savienotu Skolotāju, Mācību un tos, kuri vēlas būt to sekotāji.

Kas attiecas uz Miera Pagodas vēsturi. Viens no gidiem mums izstāstīja, ka tās atklāšana notika pirms 3 gadiem. Celtniecību svētīja Viņa Svētība Dalai Lama. Celtniecība noritēja 8 gadus un to kūrēja meistari Nubpa Rinpoče, kurš ir tiešs Viņa Svētības Drikung Kjabgona Četsanga Rinpoče līnijas pēctecis, un Judra Rinpoče. Tāpat šo procesu iedvesmoja un Latvijas teritorijā pilnībā uzturēja Nubpa Rinpoče pirmā mācekle un Drikung Kagju skolas mācību pārmantotāja Lana Jefremenkova, kā arī viņas ģimenes locekļi un Sangha. Gids mums pastāstīja par to, ka uz šo brīdi Pagodā izvietotas vairāk kā 2500 senas relikvijas, kuru spēks ir tāds, ka pietiek tikai redzēt Stūpu, lai iegūtu labvēlīgu pārdzimšanu. Relikviju skaitā ir arī Svajambu Stūpas dzīvības koka daļa, senatnes dižā meistara Guru Rinpoče mats, pārmantojamības līnijas Skolotāju relikvijas, Gandžura un Dandžura sējumi, kuri satur pilnībā visas zināšanas par esamības dabu – no Visuma radīšanas līdz pat atbildēm uz ikdienas jautājumiem. Par to, ka Latvijā ir Stūpa, brīnās visi Lamas, kuri to apmeklē.

DKBija patīkami uzzināt, ka Miera Pagoda palīdz apmeklētājiem, kuri tic tās dziednieciskajām spējām, veiksmīgi tikt pie bērniem, uzlabot veselību un rast iekšējo mieru. Pagoda palīdz arī piepildīt vēlmes – stāsts par jūrnieku, kurš visu dzīvi sapņoja par dārgumu meklēšanu, un tagad tos izceļ no okeāna dzelmēm, strādājot uz kuģa, kurš pieder šīs nozares vienai no lielākajām kompānijām, vienlaicīgi ir apbrīnas un iedvesmas pilns. “Svarīgi visu izdarīt pareizi”, stāstīja mums gids. “Dāvājot sveci vai ziedus Pagodai, lieti atcerēties par saviem sapņiem un vēlēties, lai tie piepildītos visiem, kuriem tas ir nepieciešams. Tad arī jūsu sapņi sāks piepildīties”. Tas arī ir pirmais solis Bodhičitas principa izpratnei – vēlot laimi citiem, mēs paši kļūstam laimīgi.

Mācības kopā ar Viņa Svētību Drikung Kjabgonu Četsangu Rinpoče pagāja vienā elpas vilcienā. Viņš viegli un ar smaidu izskaidroja sarežģītas patiesības. Katrs guva iedvesmu. Mācības noslēdzās ar rituālu, kad visi dalībnieki sastājās aplī kopā ar Viņa Svētību, simboliski parādot prātu savienošanos. Par piemiņu savai vizītei Četsangs Rinpoče Pagodas dārzā iestādīja ābeli. Tā kā viņam ir liela pieredze apzaļumošanā (šobrīd viņš nodarbojas ar Ladoka – kalnaina apvidus Indijā, kas cieš no augu valsts trūkuma, apzaļumošanu), viņš visu paveica profesionāli, bez vietējo dārznieku palīdzības, ar to vareni izbrīnot klātesošos.

Mācības noslēdzās ar izrādi par Drikung Kagju līnijas slaveno jogu Džecunu Milarepu. Izrādi bija sagatavojusi sanghas “Sorig” radošā grupa. Sižets un aktieru meistarīgā spēle atstāja tādu iespaidu uz Viņa Svētību Četsangu Rinpoče, ka viņš uzaicināja tās dalībniekus un grupas vadītāju un iedvesmotāju Lanu Jefremenkovu ar šo izrādi apmeklēt Drikung skolas 8 centrus visā Eiropā. “Šī ir vieta, kurā aizsākas Dharma. Šeit tiek skoloti īsteni praktiķi”, izteicās Viņa Svētība, “Viss lieliski, turpiniet!”